•   Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
  •   Odborné poradenství
  •   Kvalitní český výrobce
  •   Pozáruční servis

Jak na řezání obkladů a dlažby

Během práce s obkladačkami nebo dlaždicemi se nevyhneme situacím, kdy bude zapotřebí pracovní materiál sem tam trošku poupravit na požadovaný rozměr. Je to jednoduše proto, že žádná obkladové plocha nebude s největší pravděpodobností rozměrově ideální. Jak ale na to, by bylo dosaženo co nejlepších výsledků? Poradíme vám jak na řezání obkladů a dlažby.

Při řezání obkladů a dlažby rozhoduje velikost

Požadovaného rozměru lze docílit dvěma způsoby. Materiál buď řežeme nebo postupně obrušujeme. Obkladačští profíci si troufnou i na úpravu pomocí kleští a postupným oštipováním získávají potřebný tvar. Samozřejmě něco takového není řešením pro laika amatéra. Snadno by měl více odpadu než použitelných dlaždic. Jaký nástroj tedy zvolit?

Řezačky na dlažbu pro profíka i domácího kutila

Na trhu je celá řada nástrojů pro práci s malými, ale i velkoformátovými kusy obkladového materiálu a je nutné zvážit, co a v jakém rozsahu chceme upravovat. Do rukou se nám tak mohou dostat ruční řezáky, ruční řezačky  a nebo strojní řezačky na elektrický pohon. Pojďme si jednotlivé nástroje představit.

  • Ruční řezák na dlažbu 
    Svým tvarem připomíná dobře známý nůž na sklo. I práce s ním je velmi podobná. Během řezání musíte po celou dobu tlačit zhruba stejnou intenzitou a nesmíte se vracet zpět do řezu. Při dokončení řezu je zapotřebí tlak trochu zmenšit. V opačném případě se řezaný kus s největší pravděpodobností na konci uštípne.

  • Ruční řezačky na dlažbu
    Jejich konstrukce se skládá z desky, vodících kolejnic a jezdce s ostrým kotoučem nebo hrotem ze slinutého karbidu. Během řezu zatlačujeme řezák ručně nebo v případě pokročilejších nástrojů za pomoci pružiny, která řezání obkladů a dlažby výrazně usnadní.

    Řezačka Bauprima i7 - 125 cm

    Při dokončení řezu máme opět dvě možnosti oddělení. Řezačka obsahuje buď speciální podložený drát či tyčku, která dlaždici odlomí, nebo u kvalitnějších modelů dojde k odlomení při prostém zatlačení na rukojeť jako tomu je u řezaček Bauprima.

  • Strojní řezačky dlažby
    Pokud si pro řezání a obklad či pokládku zvolíte některou ze slinutých podlahových dlaždic, je zapotřebí již využití strojních řezaček. Takové dlažby totiž bývají mnohem tvrdší. Řezačky připomínají kapovací pily na dřevo a disponují rozbrušovacím kotoučem z umělého diamantu. 

Běžné řezačky si můžete zapůjčit za rozumnou cenu v půjčovnách nářadí. Povětšinou ale slouží jen pro oddělení „obyčejných" obkládaček z běžné póroviny a ne vždy obsahují možnost snadného odlomení, takže se často nevyhnete i většímu množství odpadu.

I některé strojní řezačky se dají vypůjčit. Cena za vypůjčení ale nebude nijak nízká a počítejte i s tisícovými zálohami. Pro pokládku tvrdých dlažeb se ale investice patrně vyplatí.

Tipy pro řezání s řezačkou dlažby

Za žádných okolností se nesnažte nahradit řezačku bruskou flexo, byť ji někteří obkladači pro řezání obkladů a dlažby používají. Důvody jsou následující:

  • není vhodná pro práci v interiéru,
  • produkuje velké množství prachu,
  • může způsobit úraz (vymrštěný úlomek obkládačky se může odrazit od zdi a někoho zranit)

Vždy mějte rezervní obkladačky. Platí zlaté pravidlo, že čím nižší jsou naše zkušenosti, tím více materiálu budeme do začátku potřebovat.